Home > Programmes > Co-curricular Activities (CCA)

Co-curricular Activities (CCA)

St Gabriel’s Primary School CCA List 2017

 

List of CCAsTarget Level of Recruitment  Teacher/s
in-charge
Schedules
Science Club/ Horticulture/ Math (SHM)Pri 3 - Pri 6

1)  Mdm Chitra (Main) 
 2)  Mdm Shofia (Co-main) 
 3)  Mdm Sharifah (IvP)
 4) Ms Steffi Tan Mrs Khoo
       (Logistics/resources)

Every Friday
  • 2 p.m. – 3.30 p.m.   
 IvP (Scheduled on another day)
Media ClubPri 3 - Pri 6

1) Ms Chua Suting (Main)
2) Ms Lim Shuyan (Co-main)
3) Mrs Radha Vishnu
4)  Ms Hanis (IT Exec)

Every Friday 
  • 2 p.m. – 3.30 p.m. 

Robotics Club
 
Pri 3 - Pri 6  
1)  Mdm Lily Liu (Main)
 2) Ms Yao Xiao Feng
       (Co-main)
3) Ms Elaine Wong (AED)

Every Friday 
  • 2 p.m. – 3.30 p.m. 
 
 
Catholic Club


Pri 1 - Pri 6 1) Ms Elaine Cai (Main)
2) Mrs Anne Leow (Co-main) 3) Mr Gerald Kong (Chaplin) 
Every Wednesday 
  • 2 p.m. – 3.30 p.m.
 


Type of CCAs : Physical Sports 

List of CCAsTarget Level of Recruitment  Teacher/s 
in-charge
Schedules
Sports Club

Pri 3 - Pri 6 


1) Mr Mohd Hamzah              (Main)
2) Mr Jasper Lee
    (Co-main)
3) Mr Mohd Hafiz M                (AED)

Every Monday
  •  3.45pm to 5.45pm

Golf

Pri 2 - Pri 6 
1) Mrs Shankar (Main)
2) Mdm Sumathi
     (Co-main)
3) Ms Shahanaz
4)  Ms Khairah (T1)
5)  Ms Yuniarti Mrs
6) Wendy Chee

Every Friday
  •   2.15 pm to 4.15 pm (P2 to  P6)
 
Badminton

 Pri 3 - Pri 6 1)  Mr Ng Chiong Hoe                 (Main)
2) Mdm Kareen Teoh           (Co-main)
3)  Miss Low Yun Hui
4) Miss Sheryl Siew
5)  Mrs Sara Liyu 

School Team

Every Monday, Tuesday 
& Thursday
  • 3.45 pm to 5.45 pm 

Talent Id (P2s)

Every Monday

  • 2.00 pm to 3.30 pm

* Commences from Term 3 onwards

Recreational Team

Every Friday

  • 2 pm to 3.30 pm

 
Football

  Pri 3 - Pri 61) Ms Yenny Phoon (Main) 2) Ms Siti Nur (Co-main)
3) Mr Mohd Hafiz J
4) Mr Andy Kong
5) Ms Selvei Shunmugam 6) Mr Dishad Marso 

 School Team
 Every Tuesday and Thursday
  • 3.45 pm to 5.45 pm    

Every Thursday
  • 3.45pm to 5.45pm   

 Talent Id (P2s)
 Every Monday
  •  2.00 pm to 3.30 pm
  • *Commences from Term 3 onwards    

Recreational Team
 Every Monday
  •  3.45 pm to 5.45 pm
 
Wushu

   Pri 3 - Pri 6 1) Mdm Lim Siew Chin            (Main)
2) Mr Lim Tong Hai
    (Co-Main)
3) Mr Sng K C
4) Ms Annie Lim 
 School Team

Every Monday & Thursday

  • 3.45 pm to 5.45 pm

Talent Id (P2s)
Every Thursday
  • 2.00 pm to 3.30 pm
  • *Commences from Term 3 onwards

 Recreational Team
Every Friday

  • 2 p.m. to 3.30 p.m.

Type of CCA : Uniformed Group

List of CCAsTarget Level of Recruitment  
Teacher/s 
in-charge
Schedules

Cadet Scouts


Pri 3 to Pri 6


1) Mr Neo Yong Teck             (Main) 
2) Ms Wan Chui Ting           (Co-main) 
3) Ms Irfana Banu 
4)  Mdm Zhou Jing

Every Friday
  • 2pm – 3.30pm 
 * Selected Saturdays


Type of CCAs : Visual and Performing Arts

List of CCAs
Target Level of Recruitment  
Teacher/s 
in-charge
Schedules

Brass Band

Pri 3 to Pri 6

1) Mrs Sabrina Tan  
    (Main)
2) Mdm Christine
    Lee (Co-main)
3) Mdm Rohaya
4) Miss Dina
5) Miss Faith Chiu Yi      Fen (AED

Core Team
Every Wednesday & Thursday
  • 3.45pm to 5.45pm

Talend Id (P2s)
Every Friday
  • 2pm to 3.30pm
  • *Commences from Term 3 onwards.

- Friday sessions are also set aside for further training sessions for Core Team in the event of performances / SYF preparation.

Creative Expression

Pri 3 to Pri 6
1) Ms Glenda Ng  (Main)   2)  Ms Elsa Teng
      (Co-main)       
3) Mrs Dorin Lee
4) Mr Sia Sze Ming                  Daniel
Every Friday
  •  2 p.m. - 3.30 p.m.

Type of CCA : Leadership Group

List of CCAsTarget Level of Recruitment  Teacher/s 
in-charge
Schedules

PRIDE
(Student Exco)

Pri 4 to Pri 61) Mr Ye Jing Wei (Main)
2) Mrs Jessica Hoon
     (Co-main)
Every Friday
  • 2pm - 3.30pm